Wiki miluje památky 2015

Wikimedia ČR se v roce 2015 k organizaci soutěže nepřipojí – české kolo soutěže se tedy konat nebude. Avšak spolek srdečně vyzývá všechny zájemce o soutěžení v zahraničních kolech soutěže, kam mohou posílat například své fotky z dovolených. Stejně tak je možné nesoutěžní přispívání fotkami českých památek, které se na projektech Wikimedia jistě neztratí, a najdou své místo ve článcích a seznamech památek!

8 komentáře k “Wiki miluje památky 2015

 1. Ac to neni nezbytne nutne, myslim, ze by lide ocenili i nejake duvody, proc se letos ceska cast nekona…

 2. Taky by mě to zajímalo, ale i „mlčení“ o něčem vypovídá.

  Tipoval bych, že hlavním důvodem asi bude, že se letos nenašlo pár lidí, kteří by měli odvahu to se vším všudy zorganizovat. Lidí schopných sehnat a přemluvit sponzory, členy poroty atd. asi není mnoho – a je otázka, jak by soutěž vypadala, kdyby ceny byly jen symbolické či žádné a porotu by netvořili lidé, kteří ve fotografii nebo památkářství něco znamenají, ale jen náhodní dobrovolníci.

  Ostatně i ta nadnárodní technická podpora asi nebude letos fungovat tak jako minulé roky, například doplňování fotek do seznamů, různé přehledy a statistiky atd. nám na začátku léta vyhasly.

  • Dobrý den, reakce na ŠJů:
   Ano, to máte pravdu, co jste napsal, jen bych doplnil, že v této soutěži se komplet vyměnilo „vedení“, a jak jde vidět, nějak se jim nechce, nebo to prostě neumí. Mlčení také o lecčems vypovídá…
   Sic sám účastníkem 2x v ČR (vyhlášen mezi 20 nej), 1x v SR (vyhlášen 3x mezi 4 nej), 1x Německo (vyhlášen mezi 20 nej), poté 1x porotcem v SR (a není to žádný med, nejen časově náročné), dokonce v Českém rozhlase pozván nahodinový živý rozhovor a výborná reklama na WLM), ale jaksi…kde není vůle….nebo nevím. Jak to, že to x-krát šlo, a nyní ne? Sponzoři by se našli, účastníků také a nadšenců ještě více. No, ale to se asi již nikdy nedovíme…..

   • Z dění co jsem měl možnost sledovat bych řekl že jste to víceméně vystihl, prostě se jim nechce. I když tedy moc nevím kdo jsou ti „oni“ u kterých zřejmě cítíte jakýsi závazek pořádat každý rok soutěž. Pokud víte že ani účast v porotě není žádný med pak nechápu údiv nad situací kdy se nenašel dostatek dobrovolníků k organizaci.

    • Vážený pane, buď jste to nepochopil, nebo kopete za neuskutečnění WLM v tomto roce. Bohužel, se přikláním k tomu druhému. Přeji české mutaci WLM v příštích letech to nejlepší 🙂

     • Ehm … no, dobře. Tyhle diskuzní útočný manévry mě serou, ale co už.
      Petr má v podstatě ve všem pravdu, samozřejmě, že se nemusí soutěže konat neustále – téma se může vyčerpat a to se tady podle mě z větší části stalo. Je nafoceno mnohem větší procento památek – u nás. Stejně jako například v Rakousku nebo Nizozemsku (účastníci v 5 ročnících dříve).
      A vyčerpá to pak i porotu (jak sám píšete), vyčerpá to organizátory – tím spíš, že jsou to dobrovolníci, kteří si z větší části na tom nevezmou ani popel a může je nutit jen nějaký druh motivace.
      Budeme rádi, když se ná přihlásíte a hypotetický další ročník vezmete na svá záda.
      Kontakty naleznete na stránkách Wikimedia ČR.

 3. Velmi smutné, že se soutěž letos nekoná. Myslím, že i ve formátu „symbolických cen a nedokonalé poroty“ by splnila hlavní účel, dostat na Commons (a tedy do svobodných licencí) tisíce nových fotografií památek a obecně lépe památky zdokumentovat. Lze se jen dohadovat, kolik nenafocených památek může za ten rok přestat existovat či být nenávratně požkozeno (požár, demolice, necitlivá přestavba) a tedy u kolika tím navždy přicházíme o jejich dokumentaci.
  Dvojitá škoda je to z toho hlediska, že za podobné situace v roce 2013, kdy v půlce srpna nic moc nebylo jasno (viz třeba http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Pod_l%C3%ADpou_%28Wikimedia_%C4%8CR%29/Archiv_2#Wiki_Loves_Monuments_2013), zatímco letos WMČR hodila ručník do ringu již začátkem sprna.
  Je to opravdu škoda a bohužel se tím i velice snižuje šance, že proběhne ročník 2016.

  • My si vlastně tykáme, že jo? 🙂
   Nicméně – věřím, že pokud by se našel někdo, kdo by na tu organizaci měl dost síly a energie, tak se soutěž konat může (ale jaké by byly výsledky, to fakt nevím, téma je dle mě vyčerpáno).
   A případně, jen houšť, potřebujeme mladou a ochotnou krev, budeme rádi za asistenci s touto nebo jinou soutěží.
   Ostatně, i ta se konala (CEE).