Rozhovor s českým vítězem soutěže

Poslední ročník soutěže (nyní již loňský) je unikátní zejména tím, že výslednému pořadí dominovaly fotografie od jediného autora. V prvních dvaceti snímcích nalezneme ty jeho čtyřikrát; tři z nich zachycují známý západočeský hrad Švihov, každá v jiném pohledu a náladě. Mezi pěti nejlepšími fotografiemi se pak porota shodla rovnou na třech fotografiích od tohoto autora, a to včetně vítězného snímku „Podzimní Kašperk“. S Jiřím Straškem z Klatov nyní přinášíme rozhovor:

Jak dlouho se fotografováním zabýváte a jak jste se k němu dostal?

Začal jsem fotografovat v roce 2005. Dostal jsem se k fotografování přes mého syna Michala, který mi tehdy ukazoval své fotografie, které pořídil na digitálním fotoaparátu. Tím jsem vlastně začal.

Fotíte i jiné objekty než památky a architekturu?
Fotím vše, co je zajímavé. V současné době spolupracuji s několika autory na knížkách, které se zabývají sběratelskou tématikou. Dokončil jsem práci na knížce o pivovarech na Tachovsku, která mapuje již zaniklé pivovary a sběratelsky zajímavé pivní láhve. To byla snad nejtěžší práce, protože ty lahve jsou většinou víc jak sto let staré, reliéfní s různou hustotou skla a hlavně „produkují“ snad tisíce odlesků, které musíte eliminovat a přitom ta láhev musí zůstat „čitelná“. Pracuji také na knížce o Policii od roku 1914, kde fotografuji policejní odznaky, které jsou také sběratelsky zajímavé . Mám rád krajinu, cestování a to vše skýtá nepřeberné množství fotografických námětů.

Becherova vila, Karlovy Vary
Becherova vila, Karlovy Vary, průhled z přízemí ke střeše
Autor: Jiří Strašek, CC-BY-SA 4.0

Co na Vaši, asi časově náročnou, zálibu říká Vaše rodina?
Podle toho. Když ráno vstávám, třeba ve čtyři hodiny a jedu fotografovat, tak manželka zpočátku brblala. Nyní to již akceptuje, takže mohu říci, že to rodině nevadí.

Ráno u hradu Švihov
Ráno u hradu Švihov
Autor: Jiří Strašek, CC-BY-SA 4.0

Co je podle Vás důležité pro získání kvalitního snímku?
Nejdůležitější je mít „oko“. Vidět záběr vždy a všude. Dívat se a chodit. Třeba stokrát na stejné místo. Pokaždé se ocitnete v jiné situaci, v jiném světle, i když je to místo stejné. Technika až tak důležitá není. Dá se fotit i na „krabičku od sirek“. Technika zcela jistě pomáhá, ale je až na druhém místě. Nedávno jsem fotil pro muzeum v Klatovech fotografie podle starých snímků, jak to vypadalo dřív a dnes. Žasl jsem nad kvalitou fotografií z přelomu 19. a 20. století, třeba od klatovského fotografa Háhna. Ostrost, hloubka ostrosti, něco nepřekonatelného. Zvláště když uvážíte, že podle dnešních měřítek tenkrát fotografovali „naprosto primitivně“ na skleněné desky s kloboukem na objektivu a jeho odklopením exponovali. Naprosto úžasné.

Jak jste se dozvěděl o fotografické soutěži Wiki miluje památky a čím Vás zaujala? Proč jste se rozhodl poslat své fotografie?
Rád fotografuji hrad Švihov. Dělám tam pro kastelána různé fotografie interiérů a exteriérů. Jednou mě kastelán hradu Lukáš Bojčuk řekl o této soutěži, kterou společně s Wikimedií organizuje Národní památkový ústav a abych tam zkusil poslat nějaké fotografie. Tak jsem ho poslechl.

Na hradě je Popelčin bál
„Na hradě je Popelčin bál …“, Švihov
Autor: Jiří Strašek, CC-BY-SA 4.0

Využíváte Wikipedii? Jak často a k čemu nejvíce? Stává se Vám, že najdete ve Wikipedii chybu?
Wikipedii využívám poměrně často, protože jsem se přesvědčil, že se z ní stává věrohodná a užitečná encyklopedie. A to neříkám proto, že jsem vyhrál soutěž. Informace si samozřejmě ověřuji i z jiných zdrojů a proto mohu říci, že na Wikipedii se dá spolehnout. Jistě chyba se vždy najde, ale já ji ještě nenašel

Přispíváte do Wikipedie i jinak než fotografiemi, například opravováním chyb nebo psaním článků?
Prozatím ne. Chystám teď  článek o jedné zaniklé šumavské sklárně, k němuž sbírám hodnověrné informace.

Plánujete své fotografie posílat na Wikimedia Commons pro využití na Wikipedii i nadále?
Ano, zcela jistě.

Podzim na Kašperku
Podzimní hrad Kašperk, vítězná fotografie soutěže
Autor: Jiří Strašek, CC-BY-SA 4.0

2 komentáře k “Rozhovor s českým vítězem soutěže

 1. Dobrý den. Je pěkné, že se WLM dostalo do jiných rukou, a je to lepší. A hlavně i ten rozhovor s vítězem 🙂
  Tohle by se nemohlo stát člověku, který :
  1/ 2 x se soutěže zůčastnil, byl vždy oceněn
  2/ Na Slovenské verzi poskytl 3 z 9 výtězných fotografií
  3/ A následně tam byl i porotcem WLM
  4/ Finalista Europeana v rámci WLM
  5/ V německé verzi z 35tis snímků byl ve finále, pozvali ho(letecky a platili vše), cenově ocenili, ale za předpokladu, že uskuteční na akademické půdě v Karlsruhe malou přednášku na téma „zkušenosti s fotografováním v Česku“
  6/ Byl pozván do Českého rozhlasu na hodinový Živý rozhovor o WLM a fotografování.
  7/ Jen pár plátků denních se o tom zmínilo…. 🙂

  Tož tak, a již nikdy více.

  Pěkný večer

 2. Pingback: Wiki miluje památky v roce 2014 – o třetinu více fotek | Wikimedia ČR