Ročník 2014 je za (téměř) námi

Úderem půlnoci 30. září skončil letošní ročník Wiki miluje památky: tedy alespoň přihlašování fotografií – ještě nás samozřejmě čeká zhodnocení a vyhlášení těch nejlepších. Pojďme si ve stručnosti zrekapitulovat příspěvky do soutěže: Do soutěže jste nám poslali přesně 8589 snímků a tematická kategorie Rok lázeňské architektury obsahuje důstojných 257 souborů.  Zdaleka nejproduktivnější účastník, Petr1888, přihlásil rovných 900 fotografií a celkem se soutěže v ČR zúčastnilo 249 přispěvatelů.

Při pohledu zpět: České kolo soutěže mělo dosud 3 ročníky (2012, 2013 a 2014). Nafotilo se celkem 17118, 6433 a 8589 fotek, celkem 32 140 kusů za tři roky. Z globálního hlediska představuje český příspěvek 2,88 %. (z 1 114 613 ks). Jenom letos do soutěže přišlo 0,95 TB dat a hodnota 1 TB bude ovšem nejspíš překonána vzhledem k tomu, že v některých zemích (např. Ukrajina) soutěž ještě běží.

Celkový přehled za Českou republiku najdete na této stránce, statistiky všech účastnických zemí potom zde a zde.

Výsledky soutěže budu zveřejněny začátkem listopadu na těchto webových stránkách. Výherce kontaktujeme emailem, prosíme proto všechny přispěvatele, aby si zkontrolovali, zda mají ve svém uživatelském účtu na Commons zadanou platnou e-mailovou adresu.

Jestli jste nestačili fotografie přihlásit do soutěže, nevadí, Wiki miluje památky pořád 🙂 Při nahrávání nových fotografií můžete postupovat podle stejného návodu zde na stránkách. Wikipedii můžete pomoci i focením jiných lokalit – např. českých obcí nebo chráněných území (lze i proplatit cestovní náklady!) – či přímo rozšiřováním, opravováním a psaním článků!

6 komentáře k “Ročník 2014 je za (téměř) námi

 1. Počty fotek
  Počet fotek v souhrnné zprávě, na webě a na počítadle v 14009302400 se liší. Asi nejde o nic, ale snad se nemusejí ta čísla tak zdůrazňovat. Vždyť jsou tam i fotky, které budou mít význam jen na stránce s komentovanými nepovedenými snímky. I to je samozřejmě možný přínos do budoucna.

 2. Čísla se liší proto, že někteří uživatelé zařadili fotky do počítané kategorie i po skončení soutěže. Tyto snímky budou vyřazeny pro nesplnění podmínek během hodnocení (ovšem přispěvatelům za ně i tak děkujeme, na Wikipedii zcela jistě najdou využití), tudíž by se číslo mělo ještě změnit. Nicméně ke konci soutěže (tj. 30.9. 2014 ve 23:59) bylo do soutěže přihlášeno 8589 snímků.

  • Díky. To je jasné. Kéž by se podařilo naučit lidi posílat povedené fotky památek či psát a doplňovat hesla Wikipedie. Ideální by bylo, kdyby takový „prostor“ (spolu)spravoval památkový ústav. Podle mého by spousty lidí motivovalo zapojit se do takového společného díla.

   • Přesto vidím otázky. Např. mi není jasné, co se děje s duplicitními fotkami, s fotkami zcela nepoužitelnými apod. Z hlediska autora i momentálně nepoužitelných fotek bych chtěl větět, jestli je správce maže bez náhrady apod., jestli jsou někde dočasně přístupné k diskusi, než dojde k eliminaci.

    • Fotky jsou plně k dispozici v projektu Commons, do nějž byly nahrány, a který zdaleka není jen skladištěm souborů pro Wikipedii, ale svébytným projektem, který má, stejně jako každý z projektů nadace Wikimedia, své jedinečné přednosti a možnosti. Třeba právě v tom, že může témata fotograficky pokrýt mnohem důkladněji a všestranněji, než je to možné v článcích či seznamech na Wikipedii.

     Pokud by nějaká fotka byla opravdu duplicitní, tj. nějaký autor by – přes všechna varování systému – nahrál zcela přesně tutéž fotku dvakrát, tak v projektu Commons existují standardní postupy, jak navrhnout jednu z duplicitních fotek na smazání. Totéž platí v případě, je-li některá fotka zcela nepoužitelná, tj. nenese vůbec žádnou dokumentační a vzdělávací hodnotu. Ovšem to, že některá fotka není použitá přímo v seznamu památek nebo v článku na Wikipedii, ještě vůbec neznamená, že je zbytečná nebo nepoužitelná. V projektu Commons ji bude hledat právě ten, kdo hledá nějakou podrobnější nebo speciálnější informaci. A pro tento účel mohou být užitečné i fotky, které třeba ani nejsou technicky zcela dokonalé.

   • Wikipedii a její články spravuje komunita jejích přispěvatelů – dobrovolníků. Mezi nimi nepochybně je i spousta památkářů, historiků atd., kteří pracují v nejrůznějších institucích. Kdo chce a umí, pomáhá. Pokud jde o NPÚ jako instituci, od té očekáváme spíše to, aby se věnovala své práci. Tedy například přípravě nového památkového zákona, péči o státní památky, ochraně ostatních památek a správě a vývoji Ústředního seznamu kulturních památek, ze kterého Wikipedie z velké míry čerpá informace.