Soutěž startuje!

Úderem půlnoci na 1. září odstartoval třetí ročník fotografické soutěže Wiki miluje památky. Stejně jako v minulých letech se těšíme na tisíce nových snímků od účastníků, které pomohou vylepšit Wikipedii a další tisíce lidí s jejich pomocí poznají krásné kouty české krajiny.

Soutěžní fotografie budou opět hodnotit profesionálové z oboru fotografie i památkové péče a také zástupci české Wikipedie. Výherci se můžou těšit na hodnotné pěněžní i věcné ceny – konkrétní informace o složení poroty i o cenách najdete na této stránce.

A jak se soutěže zúčastnit? To se dozvíte v sekci Jak na to. Chtěli byste se soutěže zúčastnit, ale máte obavu, že vaše fotografie nejsou dost dobré nebo nevíte, jak přesně fotografie přihlásit? Přijeďte na náš fotografický workshop v neděli 7. září v Praze – mimopražským účastníkům proplatíme cestu!

Pokud si nejste něčím jisti, nebo máte dotazy, můžete se na nás obrátit zde v komentářích, nebo na emailu wlm(@)wikimedia.cz.

 

12 komentáře k “Soutěž startuje!

 1. Je docela fuška zjistit, jak se účastnit, bez použití nahrávacího formuláře. Bylo by možno, pro wikilidi, někam napsat, jak jsou fotky identifikovány?

  • Ahoj,
   je to popsáno v pravidlech, konkrétně paragrafy 5 a 6.

 2. Názvy souborů – fotek. Možná by stálo za úvahu poskytnout nějaká doporučení ohledně názvů. Nějaké přesné směrnice by asi část lidí sklíčily či odradily. Ale je možné, že část lidí by se ráda zbavila váhání, jehož výsledkem jsou pak věci typu „1.patro_vily“ nebo „Schodiště“. Dalšímu uplatnění souborů (jejich dohledatelnosti) při využití na Wikipedii by to mohlo napomoci, pokud se nepletu (ano-li, omlouvám se za zdržování). Je škoda, že názvy jsou jediným identifikátorem (lepší by bylo číslo + libovolný název).

  • Dobry den,
   mohu se podelit o zpusob, jakym nazyvam svoje fotky, i kdyz to neni univerzalni navod:
   mesto/obec
   ctvrt (u vetsich mest)
   ulice (pokud je)
   objekt (napr. c.p. domu, socha, kasna…)
   dalsi upresneni, je-li treba (u vetsich objektu – napr. pohled z jihu, relief se svatou Trojici apod.)
   U vesnickych chalup obvykle staci k jednoznacne identifikaci dvojdilny nazev – napr. Hubojedy_18; v nekterych pripadech ma nazev vsech pet casti.
   Neni ovsem pravda, ze nazvy jsou jedinym identifikatorem – ke kazdemu souboru se jeste pridava popis (pri nahravani pamatek pres ikonku fotoaparatu se vlozi automaticky text z databaze NPU), ktery muze byt tak detailni, jak si uzivatel zvoli. Dale lze soubory prirazovat do kategorii; opet pri nahravani pres ikonku je automaticky prirazena kategorie Cultural_monuments_in_XY a lze pridat (i vytvorit) dalsi primo v pruvodci.

  • Projekt Commons, jehož pravidly se pojmenovávání soutěžních fotek řídí, má pro pojmenovávání fotografií poměrně volná pravidla. V zásadě platí jen tolik, že „Titles of media files should be meaningful and helpful“, tedy že názvy souborů mají být smysluplné a užitečné/nápomocné.

   Pokud má focený objekt relativně jedinečné jméno, pak většinou není nutné do názvu souboru navíc dávat ještě třeba název okresu. Na druhou stranu, že název souboru např. „Venkovská usedlost.jpg“ asi nebude ideální, to nadanějším jedincům zřejmě napoví selský rozum brzy poté, co se v projektu aspoň malinko rozkoukají.

   V minulých ročnících se návrhy názvů souborů generovaly z nepročištěných seznamů památek, takže zase vznikaly obludné názvy typu „Zámek – zámeček Žinkovy (Žinkovy), Žinkovy 1, Žinkovy.jpg“ (v tomto smyšleném příkladu přeháním, ale některé názvy souborů byly ještě horší. Letos je dáno více prostoru zdravému úsudku účastníků, a cca 90 % z nich se dokázalo této šance chopit.

   • Věřím, že účastníci Vaši lichotku ocení. Nicméně by komentovaný příklad dobré praxe nebyl od věci. Ne všichni totiž touží po tom zkoumat to sami a sami se dobírat k praktickému řešení. Za mě „Žinkovy (KT), zámek…“

    • Vzhledem k tomu, že Žinkovy jsou na světě zřejmě jen jedny, tak zkratka okresu v závorce není v tomto případě potřebná, ale ani neuškodí. Není také nezbytné tvořit názvy souborů podle vzoru názvů autobusových zastávek, čili asi bych dával přednost přirozenějšímu slovosledu „Zámek Žinkovy“. V ideálním případě by měl název souboru vystihovat obsah fotografie, například „Zámek Žinkovy, jižní křídlo, pohled od západu“, ale to už klade určité nároky na to, aby uploader znal daný objekt i odbornou terminologii.

 3. Za soutez dekuji, doufam, ze se sejde hdne zdarilych fotek. Ncmene bych mel par pripminek, nebot nektere veci nejsou zcela jasne. Napriklad u souteze se vzdy uvadi „ID cisla pamatky“, ale vsude jinde na Wiki se hovori o „rejstrikovem cisle“. Melo by se to ujednotit, nebot takto je to ro radu lidi matouci. V kroku 2 se uvadi: „Nahrávejte snímky prostředníctvím formuláře soutěže Wiki miluje památky“ – predpokladam, ze to neznamena, ze nahrane jinym zpusobem budou ze souteze vyrazene 🙂 S tim souvisi muj treti dotaz – jak spravne vyplnit formular pro nahravani napriklad pomoci Vicuna uploaderu? Kam napriklad zapsat cislo pamatky? Dekuji

  • Jsem rád, že se soutěže účastníte, a že nám pomáháte obohatit Wikipedii i rozšiřovat povědomí o českých památkách!

   1) Jedná se o jedno a to samé číslo, nicméně mohlo dojít skutečně k jejich sloučení. To je způsobeno tím, že na Wikipedii se angažuje více lidí než v přípravném týmu v rámci spolku Wikimedia Česká republika a mohlo dojít ke komunikačnímu šumu.
   2) Jiné snímky vyřazené nebudou. Technicky vzato je klíčové pro zařazení snímku do soutěže aby byl a) to snímek skutečné památky b) byl opatřen rejstříkovým číslem/ID číslem památky c) byl opatřen šablonou soutěže (což dělá formulář automaticky; manuálně je to složitější a proto podporujeme užívání formuláře, aby uživatelé neměli tolik problému při nahrávání). Ale manuálně lze nahrávat třeba i přes tento formulář: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=Special:UploadWizard&campaign=wlm-cz
   3) Do popisku souboru umístěte na konec následující text: „{{Cultural Heritage Czech Republic|X}}“ kde X bude číslo památky, například „31146/6-246“

   • Dekuji moc za odpoved. Formular je samozrejme moc fajn. Ale pokud chce clovek nahrat vetsi mnozstvi fotek, je velmi neprakticky. Proto se hodi i navod na hromadnejsi nahravani 🙂

    • Aby bylo usporadani stejne jako pres Pruvodce nahravanim, ve Vicuna Uploaderu doporucuji vyse zminenou sablonu {{Cultural Heritage Czech Republic|X}} umistit do policka Popis (za vlastni text popisu), sablonu {{Wiki Loves Monuments 2014|cz}} umistit do policka ‚Doplnujici text‘ v zalozce Nastaveni > Obecne.

  • Zkratka ID se ve formulářích používá i proto, že jde o mezinárodně srozumitelnou anglickou zkratku pro identifikátory, například identifikační čísla.

   Může být skutečně matoucí, že v databázi MonumMet se používají dvě identifikační označení – jedno je identifikačním číslem památky, druhé je identifikačním číslem záznamu o této památce v MonumNetu. Zde je důležité zdůraznit, že fotografie se tagují identifikačním neboli rejstříkovým číslem památky, nikoliv identifikačním neboli rejstříkovým číslem záznamu. Ale pokud to někdo splete, není těžké chybu napravit. Před několika dny jsem do šablony v Commons instaloval filtr testující formát a rozmezí zadaného čísla památky, a chyb nashromážděných za poslední tři roky se odhalilo opravdu minimum – bylo to pouze několik desítek souborů, většinou šlo o překlepy (vypadlá počáteční číslice či chybějící spojovník, mezery uvnitř ID). Záměna obou ID památky za ID záznamu nastala jen v případech asi tří či čtyř památek (poslední případ jsem zachytil právě dnes, jinak paradoxně u jedné šestice fotek jedné památky jsem tu chybu před časem ze zbrklosti udělal já sám, ač velmi dobře vím, čím se obě ID liší). Takže toto není nezvladatelný problém. Větším problémem jsou soutěžící, kteří ID vůbec nevyplňují a tedy netuší, že vlastně soutěžícími ani nejsou. Těch je tolik, že se ani nedá stíhat to po nich ručně doplňovat – zatím se snažím nedostatečně popsané fotky bez ID aspoň přesypávat do kategorie příslušné památky.