Statistiky…

Až doteď jsme se v naší soutěži zaměřovali z hlediska statistik jen na několik vybraných témat – kolik jednotliví dobrovolníci pořídili fotografií, jaká je naše pozice ve srovnání s ostatními zeměmi a kolik lidí se celkem do soutěže zapojilo. Nyní však byly na Wikimedia Commons (serveru pro fotografie a multimédia) zveřejněny nové, rozsáhlejší statistiky.

Z této tabulky například vyplývá, že jen 2555 památek z celkového počtu 40405 (dle evidence Národního památkového ústavu) má na Wikipedii svůj článek. Jedná se o 6,32 %. Samozřejmě je otázkou nakolik jsou všechny objekty ze seznamu encyklopedicky významné a nakolik si zaslouží být na Wikipedii. Národní památkový ústav eviduje i řadu různých křížků u cest, božích muk, nebo jiných památek… ale nevadí, takové materiály rádi uvidíme i v článcích o jednotlivých českých obcích a vesnicích. Celkem vzato se tak každá fotografie někde uplatní.

Za předchozí dva roky se podařilo nafotografovat celkem 52,71 % českých památek. Zatímco v dobře dostupných oblastech, jako je například Praha, Brno nebo Plzeň je míra zdokumentovanosti vysoká (již v prvním ročníku jsme zaznamenali značný počet fotografií z historického jádra Prahy), opomíjeny jsou některé chráněné objekty, které se nacházejí v turisticky atraktivních, nicméně však řídce osídlených lokalitách. V naší soutěži proto uvítáme snímky především z odlehlejších oblastí.

V letošním roce se naše soutěž zaměří hlavně na kvalitní fotografie. Určitě si své místo najdou snímky i dobře známých i věhlasných objektů; hradů, zámků, historických budov, budou-li to snímky dobře vyfotografované. V české Wikipedii nám potom pomohou nahradit fotografie staré mnohdy i několik let, které často ani nezachycují aktuální stav památky.

S blížící se sezónou dovolených se blíží období výletů a také fotografování. Rozhodně se nebojte fotit pro Wiki miluje památky. Své snímky z léta si však připravte k nahrání až v měsíci září, které bude pro naší soutěž vymezeno.

5 komentáře k “Statistiky…

 1. To jsou určitě zajímavé údaje. Ale není až tak úplně pravda, že by ty statistiky byly nyní nově zveřejněny. Jsou aktualizovány už přes tři roky, v posledních letech většinou denně, a ten údaj o počtu článků se tam objevuje přesně od 15. 6. 2013, tedy víc než rok.

  Když se v té odkazované tabulce klikne na první sloupeček, tak to vydá i statistiku po jednotlivých „obcích“, resp. vesnicích a čtvrtích – https://tools.wmflabs.org/heritage/api/api.php?action=statistics&stcountry=cz&format=html&limit=0

  Dá se to řadit podle různých sloupečků, takže vidíme, že „stoprocentně“ máme nafocené Staré Brno (84 památek), Kolín (78 památek), Nový Bor (54 památek), Hostinné (45 památek), pražské Vinohrady (46 památek), Bubeneč či Karlín (po 40 památkách), Slaný (36 památek), Krásnou Lípu (36 památek), Varnsdorf (28 památek), Litovel (29 památek) či Vidnavu (26 památek). Ale žádná fotka není tak dokonalá, aby nebylo možno vyfotit lepší nebo jinou, takže i v těchto místech bude co fotit.

  Naopak fotograficky zcela nedotčené jsou například Moravské Křižánky (28 památek), České Křižánky (19 památek), Rychnov na Moravě (22 památek), Zubrnice (21 památek), Dolní Sytová (20 památek), Nosálov (17 památek), Merboltice (16 památek), Velká Úpa (15 památek), Bohosudov (15 památek), Kelč (14 památek), Radvanice (14 památek), Valkeřice (14 památek), Markvartice (13 památek). A třeba ve Štramberku jsou ze 115 památek nafocené pouhé 2, v Domažlicích ze 107 pouhých 7 a v Trutnově ze 146 jen 17.

 2. Dobry den,
  ma nejaky smysl omezeni ‚kampane‘ pouze na zari? Lidi, kteri o WLM vedi, urcite foti i behem roku; nejvic asi pres leto. Pokud si autori fotky ‚skladuji‘, ostatni o jejich existenci nevedi a muze se stat, ze vyrazi fotit tataz mista. Kdyby se mohlo nahravat prubezne, vsichni by byli lepe (=vcas) informovani, ktere pamatky uz jsou nafoceny a planovani cest by bylo efektivnejsi.
  Jiste, ze nahravani kdykoliv je technicky mozne, jen tim autor prichazi o moznou ucast ve WLM.

 3. Zadna reakce? Ani po mesici a pul? To je skoda…
  K predchozimu komentari konkretni priklad. Pred delsi dobou jsem nafotil asi 50 chybejicich pamatek v Kutne Hore. Nenahral jsem je hned, ale ‚skladoval‘ na zari; mezitim nekdo 3/4 z nich nafotil a nahral, bez ohledu na WLM. Vysledek: zbytecna prace…
  Zari uz je za par dni, tak uz asi nema cenu se pokouset o nejakou zmenu, ale do pristich let bych velmi doporucoval zavest prubezne nahravani fotek.

  • No podle mne se nejedná o zbytečnou práci, každá památka může mít více fotek

 4. Dobrý den,
  září je jako soutěžní měsíc zvoleno podle mezinárodního kola soutěže, tedy v kompatibilitě s ostatními zeměmi. Je ale pravda, že průběžné nahrávání by vyřešilo tyhle duplikační problémy a uvidíme, co se s tím do budoucna bude dát dělat.

  Mmch. i pokud se jedná o fotky památek, stejně jako u fotek chráněných území je vhodné, když je máme vyfoceny v různých ročních obdobích (ikdyž ten rozdíl tam většinou není natolik patrný).