Wiki Loves Monuments

Ano, současná doba je možná zlá – vězíme v závějích, venku probíhá třeskutá debata o autorském zákoně – ale my ve Wikimedii myslíme i na mnohem příjemnější věci. Momentálně na soutěž Wiki Loves Monuments, která pro tento rok nahradí Ceny za rozvoj české Wikipedie.

Možná se ptáte, proč taková změna – a co jsme si to zase vymysleli za novinku. Wiki Loves Monuments nejsou žádnou novinkou; tato soutěž, která je především fotografického rázu (tzn. dokumentování různých památek, muzejí, skanzenů, knihoven etc) je celosvětovým fenoménem v rámci wikipedistického hnutí. Ten, kdo nafotí snímek naší porotou vybraný jako ten nejlepší, vyhraje věcnou, nebo peněžní cenu. Wiki Loves Monuments se účastnily různé komunity po celém světě a výsledky byly vskutku grandiózní: desetitisíce volných médií pro projekty nadace Wikimedia, spousty nových účastníků našich projektů (http://www.wikilovesmonuments.eu/). Loni se neúčastnila pouze východní Evropa, Itálie, země bývalé Jugoslávie s Řeckem a Bulharskem a… vidíte sami, mezera je přímo uprostřed Evropy! To jsme se rozhodli pro nadcházející rok napravit a soutěže se účastnit.

Chápeme, že účast v soutěži tohoto typu je během na dlouhou trať. Proto musíme věnovat spoustu času přípravě. Nemusíte se proto obávat, že bychom chtěli, aby fotografové z naší komunity (ale i odjinud, koneckonců – jsme za všechny ty, kteří k našim projektům příjdou jako nováčci vděční a pečujeme o ně) někde mizeli v mrazových dolinách a padali do závějí. Fotografování se bude konat během léta. Do té doby musíme celou řadu věcí připravit. Úkolu se rozhodli ujmout předseda Michal Reiter (Limojoe) a dále také já Aktron.

Takže, co je třeba připravit do léta?

  1. získat seznam všech památek v České republice spolu s nejpřesnějšími údaji o jejich poloze (zeměpisné souřadnice);
  2. Označit všechny tyto objekty na mapě (Open Street Map, WikiMapia, Google Maps, atd.) a přiřadit každému z nich přesné zeměpisné souřadnice šířky a délky (podobně, jako je tomu například v případě Foto českých obcí, kde již takovou mapu máme);
  3. po nebo během provádění úloh 1 a 2 zahájit propagační kampaň, včetně:
    1. získání podpory ze strany významných institucí (jak státních, tak regionálních);
    2. získání přízně médií, jak celonárodních, tak místních, dále tisku, rozhlasu a televize
    3. přidání se ke spolupráci s nevládními organizacemi (např. studentskými);
  4. těsně před nebo na začátku úkolu č. 3 bude třeba vybrat porotu, která sepíše přesná pravidla soutěže a bude hodnotit vítěze.

Po splnění všech těchto úkolů začne ta finální a nejpříjemnější fáze projektu – fotografování všech těch památek, které se nacházejí na území České republiky.

Pro zajímavost bych ještě rád uvedl: Report z loňského ročníku WLM v Polsku (kde 480 lidí pořídilo přes 16 000 fotografií): https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Wiki_Lubi_Zabytki/Raport/2012-02-06 (polsky), či statistiky německého http://de.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_loves_monuments_2011/Ergebnis projektu (německy) a pro zajímavost ještě seznam toho, s jakými problémy se tamní účastníci potýkali a jak je hodlají řešit do budoucna (také německy): http://de.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_loves_monuments_2011/Erfahrungen

Komentáře jsou uzavřeny.